příspěvky blog bišonků a kníračů     Chovatelská  stanice psů ze Spořických luk

 

novinky na  www.stana-lisnerova.eu

 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 

1)    Než jsem si pořídila své první štěně bišonka.

31.07.2015 09:25

 

Úvaha, že bychom si  pro naši rodinu rádi pořídili štěňátko. Jé to bylo jásotu, ale jaké štěně vlastně hledáme? Jak velký  pes to bude?  To bylo najednou otázek i starostí.  Doma v domečku či venku na dvoře a zahradě?  Budeme na to stačit? Zvládneme péči o malé štěně? Je toho mnoho, co musíme promyslet, aby naše psí miminko netrpělo a líbilo se mu u nás.  Děti chtějí malé, mazlivé, do postele, hlava rodiny velkého psa, který bude hlídat. 

 

Dlouho jsme přemýšleli a probírali to, jaké štěně a hlavně zda-li na něj bude hodně času. Protože štěně je jako malé dítě, které potřebuje mnoho lásky a pozornosti. Také to, že nám chovatelka řekla, že štěně bude  žít v naší rodině dlouhá léta a  bude  stále potřebovat mnoho lásky, péče a i trpělivosti.

Víte, že štěně čůrá, kadí hlavně kde nechcete? Že jej to musíte učit a být velmi trpěliví?  No hezky se to říká, ale ty loužičky, hromádky i potrhané věci jsou  někdy velmi nepříjemné. Ale je to štěně. Budeme se muset učit trpělivosti a ohledům k našemu novému miminku.   Učit se, že přísnost,  trpělivost, s velkou dávkou lásky bude velmi důležitá.

 

  • Jela jsem se podívat na štěňátka do chovatelské stanice  a neodolala.  Jéjej, to budou naše princezny nadšené, tak krásné štěně nemůžete nemilovat a tak  bylo rozhodnuto. Zvítězila volba bišonka frise, malého bílého chlupatého medvídka.

 

Jakmile jsem fenečku viděla, neodolala jsem, i když jsem nejdříve chtěla kluka. Proč kluka? Ptala se chovatelka. No protože nehárá a je živější. 

Na to mě chovatelka vysvětlila, že toto rozhodně není pravidlo, a že když chci živější štěně, vybere trošku temperamentnější fenku, ta nebude v bytě značkovat a je skvělá i k dětem.  Bývají mazlivější.  Když jsem ji viděla, už mi to vlastně i bylo jedno. Prostě jsem se ihned zamilovala do fenečky, a byla už moje.

 

Také proto, dnes s odstupem času svým zájemcům o štěňátka vysvětluji vše velmi podrobně, aby věděli, či spíše tušili, co je čeká a na co se připravit, v době od rezervace do převzetí štěněte.. A i tak mnohdy tápou po příchodu štěněte domů.  Předávám velmi podrobný manulál - přiručka péče o štěně a informaci  pro případ nejasností, VOLAT, VOLAT, VOLAT - moje krédo

 

Též mám ráda u svých zákazníků rezervace štěněte, je to výborný psychologický moment, kdy se člově opravdu může připravit, vše promyslet,  vyčíst na internetu a být prostě připraven na nového člena rodiny. Rozhodně je to lepší, než převzít štěně a pak zvažovat. co se štěnětem.

 

...............................................................................................................................................................................................

 

 

2)    Máme doma psí miminko, nádhernou bišonku frise

31.07.2015 10:22

 

Tak jsme si jednoho dne domů přivezli malou bílou kuličku, vyděšené štěně netušící  co se vlastně děje. Kde je máma a bráškové?  Od prvního dne, okamžiku jsem našim malým princeznám vysvětlovala jak je štěně malé a citlivé, a když nechtějí, aby plakalo tak na štěňátko musí být hodné a moc opatrné.

 

To už jsme měli připravený pelíšek a ostatní věci, aby se štěňátko mohlo napapat a i si pohrát.  Ale každý , kdo si pořídil malé psí miminko ví, že se chce hlavně chovat, mazlit, pusinkovat a cítit se bezpečně.  Protože večer plakala, vzala jsem si pelíšek k sobě do ložnice a tam spala v klidu u mě.  Každé kníknutí mě probudilo a pohlazení postačilo, aby v klidu usnula a spala do rána.  Nejvíc jsem pobavila syna a pak celou rodinu mým uspáváním pejska , když jsem Bibinku položila do pelíšku a uspávala"hají, spinkej". Začal se smát, že to není on, ale pes. Byla tak sladká, roztomilá.

 

Okamžitě jsem musela začít s výchovou dodržování hygieny, protože loužičky a hromádky kdekoliv rozhodně nejsou příjemné.  Později, když jsem měla již více pejsků byla tato zkušenost k nezaplacení.  I když máme domek, je třeba naučit pejska hygienickým návykům a pravidlům společného života

 

Od té doby už bylo v naší rodině velmi veselo, živo a vše se točilo nejen okolo našich slečen, ale i štěňátka.  Protože naše princezny u nás nebydlí, ale s rodiči v Karlových Varech vždy se velmi těšily k nám, jak si budou hrát se štěňátkem

 

Vůbec nelitiji, že jsem si vybrala fenku a ne pejska. Je nejen nádherná, roztomilá a živá, ale i skvělý mazlíkHárání fenky až přijde čas? S tím si poradím, určitě bych nikdy nenechala kastrovat štěně, kastrace pejska je velmi nepříjemný zákrok, a když si pořizuji fenku, musím s tím počítat a ne fenku zbytečně ničit.

...............................................................................................................................................................................................

 

3)     Jak došlo k založení chovatelské stanice.

31.07.2015 12:45

 

Jednoho dne jsem si řekla, že naše fenka je často sama, protože chodíme do práce a nemá kamaráda pro různé hry i lumpárny.  A tak jsem si přivezla krásnou černou fenku Barevná ruská bolonka.  Trošku jsme měli obavy, jak si sednou. Ale od prvního okamžiku začaly spolu lítat po bytě a doslova přeskakovaly gauč., Řádily a bylo hodně veselo. Mladší fenka se nebála, protože měla u sebe parťačku pro hry a starší fenka najednou přestala být sama.  Ve skutečnosti začaly obě lítat, jak když je něco píchlo a byly k nezastavení

 

Postupně k nám do rodiny přicházela nová štěňata tím jsem začala s chovatelstvím psů v naší rodině.  

Ale protože vše musí mít nějaký řád, pravidla, rozhodla jsem se po pečlivé úvaze a hledání na internetu, že si založím chovatelskou stanici, mezinárodně chráněnou a budu se chovu věnovat dle pravidel a pod vlastním jménem. Dlouho jsem vybírala název a po delší úvaze vybrala dle místa, kde žijeme "ze Spořických luk" , skvělá lokalita pro chov

Když mi přišla licence byla jsem moc ráda, protože jsem již mohla první ˇštěňata registrovat pod svoji značkou.

 

Tak, jak jsme postupně absolvovali různé výstavy, bonitace, aby byli naši psi  uznáni jako chovní, mohli jsme započít s chovem štěňat pod  vlastní značkou.   Nebylo to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.  Nestačilo mít jen registraci chovatelské stanice.  Velmi mnoho jsem se musela naučit o tom, jak to v této oblasti chodí a co je třeba dodržet. Také, jaké musím mít psyjak kvalitní, co musí umět, aby mohli na výstavy a  následně být i uchovněni.  Začal doslova kolotoč výstav, absolvování různých aktivit s tímto souvisejících.   Musela jsem se naučit , jak pečovat o pejska, jak udržovat srst, aby byla krásná, hebká a to nebylo vždy jednoduché, zejména když jsem ještě chodila do práce a času nebylo nazbyt. 

Doslova "fofr"  do odpoledne v práci, do večera psi a domácnost byla trošku na pozadí.

 

Výstavy pejsků jsou vždy velmi krásné, ale také psychicky náročné.  Vždy když vidíte tak krásné psy  v hale či na louce výstaviště, je v tom obrovský adrenalin a hrdost na své pejsky, stojí to za to.

výstavy dětí se psy

  • To je vždy kouzelná záležitost.  Je božské vidět například 5 letou slečnu se psem i 20 kg.vážícím, jak  ji poslouchá, jako hodinky. Je v tom mnoho hodin péče, výchovy a hlídání, aby vše bylo krásné a hlavně bezpečné.

 

Po několika letech jsem se rozhodla věnovat chovu psů naplno a jsem za toto rozhodnutí moc ráda. Psi mi moji péči oplácí velikou láskou.

.................................................................................................................................................................................................

 

4)    Proč je nutná výchova štěněte, hygieny, výcvik poslušnosti

31.07.2015 13:03

 

 

Jakmile jsem doma měla první štěňátko pochopila jsem, jak je nutné fenku vychovávat, vést k poslušnosti, aby nám brzy nepřerostla přes hlavu. Je to taková malá kulička, ale umí pěkně zlobit, aby vás váš pejsek poslouchal  a vy se na něj mohli spolehnout není  úplně zdarma, to si musíte doslova zasloužit. 

 

S čím musí páníček okamžitě doma začít je nácvik hygieny, aby se naše štěňátko naučilo a hlavně si pamatovalo, kde je místečko právě pro něj a i jeho vyměšování.  Nejlepší je samozřejmě chodit pravidelně ven a učit tomu, že venčení - venku je normální a běžná záležitost.  Mnohdy na to není čas, příležitost a také štěně potřebuje čůrat častěji než můžeme ven, tak je fajn určit místečko, poblíž pelíšku na to jej učit.  Pravda je, že z počátku je to trošku boj, kdo z koho.  Proto je pořeba si uvědomit, že dítě se to též nějakou dobu učí a nejde mu to okamžitě,  a i když už to umi, tak sem tam se to prostě nepovede. U štěněte je to stejné. 

Co není zrovna v bytě ideální jsou koberce, protože to je na nich brzy znát.  Proto, když máte doma koberce, vymezte místečko tam, kde kobeec není či položte velkou podložku, kus lina, něčeho co místečko štěněte ochrání.  Ale hlavně je třeba , se štěněti aktivně věnovat a učit jej to, napomínat , Ne nikdy bít, štěně neví proč to bylo a akorát se začne bát. Lepší je štěně jemně zatřepat za krkem, aby vědělo, že je něco špatně, zatřepat, je že zůstane stát na nohách, ne že odlítne. Fena, když jí štěně zlobí či provokuje, štípne jej a to hned ví, že něco vyvedlo. Snažte se postupovat po psím, ne lidském uvažování.

 

  • Já osobně jsem si velmi mnoho článků pročetla na internetu, protože mi nikdo nic raději neřekl, co kdybych si koupi štěněte rozmyslela.  Já to u mých, psích miminek dělám jinak. Vždy každému páníčkovi říkám, jak je to ve skutečnosti, co jej čeká a na co se připravit. I ukazuji, jak vypadá například i rozkousaná bota, sem tam doma něco je, či překousané nabíječky, aby si nemysleli, že si dělám srandu či přeháním. 

Každý to tak okamžitě pochopí a zjedná nápravu. U jednoho či dvou pejsků doma to není problém, v chovatelské stanici je to o něčem jiném.  proto také mnoho chovatelů má pejsky někde mimo byt, ale to já nedělám, u mě jsou tak lépe připraveni do nové rodiny a jsou skutečně až velmi družní, nebojí se  a ihned si s každým hrají. I tak upozorňuji, že doma se to změní, protože vše je pak jinak a že nový páníček musí mít chvilku trpělivost a chápat rozhozenost psychiky štěněte.  To se podá a bude opět fain. 

 

Chodili jsme na cvičák na agility, školičky pro pejsky, ale i do řady. Tím vším se páníček velmi mnoho naučí a hlavně to, jak se sžít se svým pejskem. Největší školou byl 5 denní výcvik na psím soustředění, kde spolu bez vodítek, jakýchkoliv zábran běhalo asi 40 psů všech velikostí i ras a museli spolu vycházet. Tam velmi rychle pochopíte, jak to chodí v přírodě a jak funguje hyerarchie v přírodě.  Psi většinou neměli problém, to spíše páníčci se svoji  nepřízpůbilostí. Někteří raději odjeli domů a tím vlastně velmi ublížili svým pejskům.

I když to bylo psychicky i fyzicky náročné, jsem za tuto 2x absolvovanou příležitost vděčná. Pejsek se vás naučí poslouchat a bezmezně milovat a já jsme se nauččila jak se chovat k pejskovi, uznávat základní principy přírody.

 

Výchova a výcvik začíná 1.dnem, kdy si štěně donesete domů a trvá po celý život. Láskyplný, pozitivní přístup vám pejsem  tisícínásobně vrátí.  Nikdy nesmíte pejska uhodit, ublížit.  Každému říkám, chovejte se ke štěněti jako k dítěti a bude vše v pořádku. většinou lidé chápou co jim říkám, ale až doma mnohdy zjistí, že je to živý tvor, svéhlavý a leckdy trucovitý..

 

Doporučuji velmi brzy začít se základními povely, jako jsou sedni, lehni, zůstaň, ale i fůj, nesmíš a podobné jednoduché příkazy.  Sama jsem viděla, jak je nepříjemné, když pejsek páníčka neposlouchá, stále šňafe a dělá si co chce.

 

Známá pravda, malý neposlušný psík je velmi nepříjemný, velký pes nebezpečný.

 

Nikdy ani u malých psů nevěřím, že nemohou vystartovat na dítě, u velkého psa bych to neriskla.  Vždy, když u nás byly naše holky a šly ven okolo kníračů, vždy jsem šla s nimi "co kdyby".

...........................................................................................................................................................................................

 

5)    Jak pečovat o štěně, nic nezanedbat

 
31.07.2015 21:37

 

Když jsem si pořizovala první fenku bišonka upozornila mě chovatelka na co si mám dát pozor, co ohlídat, aby si štěně neublížilo a vyrůstalo zdravé, krásné dlouhá léta. Mezi kvalitní starost o štěňátko patří očkování, ale i odčervení pravidelně tak, aby fenka  netrpěla různými bolístkami, krmit kvalitními granulkami, protože když ošidím  kvalitu, hrozí fence různé nemoci. I jaké granulky jsou  pro toto plemeno psa nejlepší. Také mi ukázala  jak a čím fenku česat, aby byl stále krásná. Postupně jsem se vše naučila ama , ale za tyto rady jsem vděčná dodnes. Také vím, jak je důležité pejska omývat i česat často, aby si pejsek zvykl a nebál se mytí či česání

 

...............................................................................................................................................................................................

 

6)     Čím mě učarovala plemena bišonků či kníračů středních

02.08.2015 16:39

Proč jsem zvolila tato plemena?

poměrně dlouho jsem zvažovala jaká plemena, rasu zvolitaby vyhovovala mým tužbám,  i  se vzájemně doplňovala

Bišonci, malí psíci jsou pejsci typičtí bytáci, ale s potřebou  pohybu, běhání venku, řádění v přírodě a přitom doma nepotřebují velký prostor. Navíc, když jsem tato plemena viděla, prostě mě uchvátila. Jsou to pejsci mnoha typů, ras i  vlastností. Jedna rasa je živější, lumpíci řádiví, druhá klidnější, pohodlnější. V podstatě jsem rychle pochopila, že si každý najde to, co mu prostě sedne.

 

I s malým plemenem můžete dělat sport, chodit na poměrně dlouhé vycházky, agility, Canisterapii aj.aktivity. 

 

Časem jsem si uvědomila., že je to sice paráda, ale mě velmi oslovují i plemena středních velikostí, něco jako protipól bišonků, psíků.  Když jsem chodila na cvičák s bišonkou, viděla jsem tam několik ras střeďáků. Nakonce jsem se zamilovala do knírače středního pepřákaVelmi výjimečné, cílevědomé plemeno psa, aktivní, temperamentní a velmi dobře vycvičitelné. Také jej má velmi málo lidí, takže logicky jsem si říkala, že by o štěňata tohoto plemena mohl být zájem.  Málokdo ví, že jsou to i vynikající hlídači a přitom neagrasivní.  Dokonce projevili zájem myslivci, protože knírač je přímo skvělý pes do lesa.

 

......................................................................................................................................................

 

7)     Co mě zaujalo na bišonkovi, malém psíku

02.08.2015 19:33

 

Bišonek je nádherný malý pejsek. Velký mazel, kamarád a rád se pusinkuje. To jsem pochopila okamžitě, jakmile jsem měla to štěstí si jej přinést domů. Bílá kulička, která neustále sledovala, kde jsem a brečela jakmile jsem se vzdálila.  Když mi chovatelka řekla, že jsou jako děti, pochopila jsem brzy, co tím myslela.  Proto každému, kdo zatouží po pejskovi menšího typu, ale chce více než jen pejska na gauč vřele doporučuji jak bišonka frise, bílého  kadeřavého pejska či barevnou ruskou bolonku. To je pejsek všech možných barev, ale velký divoch. To jsou skuteční neposedové a velmi živelní pejsci.  Vždy, když jsem si kupovala štěně, hledala jsem s rodokmenem, abych měla "jistotu", No jistotu, spíše šanci na kvalitní štěně.  Zejména, když jsem počítala s výstavami a uchovněním bylo to důležité rozhodnutí.  V té době jsem již věděla, jaký je zásadní rozdíl mezi psy s PP, či bez PP. Až časem jsem pochopila, že ne každé štěně je ideální a na co si dát pozor, co si ohlídat.

Proto, když já prodávám štěňata, vždy se ptám jaké štěně  hledají a proč, abych se snažila vytypovat nejlepší možné štěně pro konkrétní potřebu.

 

Postupně jsem si pořídila štěňátko Barevná ruská bolonka či Havanský psík. Jsou to různá plemena, i když patří hystoricky pod bišonky.  Právě proto, že jsou různí, jsou tak zajímaví, kouzelní a přitažliví.  každý má jinou srst, jiné nároky, ale zejména povahu.  A tím mě doslova dostali.

.......................................................................................................................................................

 

8)    Proč knírači pepř a sůl

02.08.2015 19:52

   

 

Knírač střední je výjimečné plemeno psa, velmi líbivé a poměrně vzácné.  Málokdo jen tuší jak zajímavý pes to je jako společník, hlídač, stopování do lesa či obranu.  Protože jsem hledala psa střední velikosti, ale takového, se kterým bych mohla na výstavy a nemusela plnit náročné zkoušky, pokud nebudu chtít, rozhodla jsem se pro toto aktivní pelemno psa.

 

Nikdy jsem nezalitovala, když jsem si přivezla od chovatelky první fenku, velmi zvídavou psí slečnu, která si chtěla stále hrát, o něco přetahovat, ale i kousat.  Okamžitě jsem pochopila, že to není pes zrovna do bytu a že potřebuje být venku, lítat a prostě řádit. Nic nezůstalo na svém místě, vše se snažila přemístit, kde chtěla právě ona.  Upravená zahrada? To rychle vzalo za své a my pochopili, kdo je tam pánem.  Jak to bylo možné vzala jsem ji na cvičák, na školičky, aby si začala zvykat na pejsky, socializovat se , ale i já abych pochopila, jak na ni.  

 

Velký problém nastal po tuhé zimě, kdy jako štěně jsem ji šetřila a až po určité době mohla "mezi lidi", rychle zapoměla co už uměla, znala a začínali jsme znovu.  Proto vřele doporučuji na toto dát pozor a nezanedbat  začátky, je to pak doslova boj. Pes, který má už sílu a brání se.  Po roce jsem si k fence Frenni pořídila i pejska a tím dala základ chovu kníračů.  V té době jsem již o tomto plemeni věděla poměrně dost a dle toho sháněla pejska do páru.

Nyní mám nádherný chovný pár se zdravými klouby.

 

 

..................................................................................................................................................................................................

 

 9)   Zamyšlení nad tím, co mi moji psi, chovatelská stanice přinesla

02.08.2015 20:39

 

 

Když se dnes, po delší době zamýšlím nad tím, co mě přivedlo k založení chovatelské staniceod pořízení prvního štěněte pro radost a následně další štěňata již s konkrétními cíli, představami, jsem doslova nadšená

 

První fenku jsem si pořídila před Vánocemi 2009, a od 2010 mám licenci na Chovatelskou stanici "ze Spořických luk".  Vlastně tím, že jsem fence pořídila parťáka došlo k nastartování chovu psů, i když jsem to v té době vůbec ještě netušila. Je to obrovská vášeň, ale i závazek. Najednou nemám doma jen nějakého pejska, ale více psů, kteří si chtějí hrát, mazlit, pusinkovat, ale i zlobit, řádit a hlavně být opečováni.

Též stránka výživy, zdravého stravování psů není zanedbatelná.  Dlouho jsem vybírala jaké granule, aby vše bylo v pořádku, sem tam byly i přešlapy, kdy jsem sice krmila kvalitními granulemi, ale současně i různými pochutinami, které rovnováhu minerálů totálně nabourávaly. A když mi při prvním problému veterinářka doslova vynadala a vše vysvětlila, pochopila jsem, že to už není zábava, ale závazek, postarat se o psy tak, aby byli zdraví a spokojení.

 

Časem jsem pochopila, že mít chovatelskou stanici a chodit klasicky do zaměstnání dá doslova zabrat, takže když v zaměstnání došlo ke změnám, využila jsem této výzvy a již novou klasickou práci nehledala a pustila se do chovu psů naplno. Samozřejmě, ne každý to chápal, vítal, ale já nepovolila, prostě jsem chovem psů, svými psími dětmi začala doslova žít.. Už jsem se nechtěla podřizovat jiným lidem, proč také. 

 

Není to jednoduché, ale je to mé rozhodnutí a v žádném případě tohoto rozhodnutí nelituji. Právě naopak, měla jsem to udělat dříve.

 

 

............................................................................................................................................................................................

 

 10)   Výstavy našich psích miláčků

03.08.2015 17:09

 

 

Když se ohlédnu za tím, co jsem již dokázala, mám velikou radost. Se všemi pejsky jsem absolvovala mnoho výstav, což není rozhodně jednoduchá záležitost. Mnoho jsem se tím naučila i pochopila. Jak to chodí, na co si dát pozor a věřít, že to vyjde.  Všechny akce jsou od nás dost daleko, takže je hodně co koordinovat.  

 

Vždy, když jedeme na výstavu mám psy načesané, ale nějak cestou je jim špatně, takže adrenalin celou cestu a pak, aby to dopadlo co nejlépe.  To nemůžete dělat bez obrovské lásky a citu ke svým pejskům.  Každá výstava je doslova prestižní záležitost a přesně tak k tomu páníčci přistupují.  Ta euforie, kdy to dopadne skvěle a víte, že to opět mělo obrovský smysl.

 

 

Plánuji, že na některou z výstav vezmu naše holky, aby viděly jak je to krásné a že mnoho dětí umí vystavovat pejska výborně. Vždy je krásný pohled na dítě se psem, jak se prochází v kruhu.

 

Jsou pejsci, které si upravuji sama, ale některé raději před výstavou svěřím do rukou stříhačky. Ta to umí skvěle.

 

Vždy mám naplánováno mnoho výstat, i když nemohu na všechny jet, například proto, že mám doma psí miminka. To je škoda, ale to riziko  nepodstoupím.

 

Takže stále je co řešit, dojednávat, zajišťovat.  V tom je kouzlo chovatelství zvířat.

 

...................................................................................................................................................................................................

 
 

   11)     Když do naší psí smečky přišla kníračka Edrinka

 
04.08.2015 07:22

 

Jednoho dne jsem si řekla, že bych si ráda k fence Frenni  pořídila  parťačku pro hry i chov. No hledala, rozmýšlela jsem velmi dlouho, protože není jednoduché sehnat štěně  zdravé s perfektními klouby po rodičích, předpoklad do budoucna.  Kníračů není v ČR tak moc a najít vhodou fenku, aby vyhovovala všem požadavkům  budoucího chovu není jednoduché.  Proto, když jsem viděla na internetu možnost získat krásnou fenku neváhala jsem .  To bylo přesně co jsem chtěla. krásné štěně, s vynikajícími předpoklady po rodičích multi šampionech. V ní jsem nalezla budoucnost, pokračování chovu.

 

Když jsem si  Edrinku přivezla domů,  bylo velmi veselo. Frenni i  Royk si s ní okamžitě začali hrát. Musela jsem dávat pozor, protože pro ně to byla fajn pískací hračka.  Vzala jsem ji do bytu a velmi si sedla s havanačkou, v té době byly obě téměř stejně velké a to Edrince velmi vyhovovalo. Spaly spolu a  tak si bez jakýchkoliv problémů zvykla v naší rodině.

 

Když byly Edrince 4 měsíce, začali jsme jezdit na výstavy, "ať si holka zvyká" a nebyl problém. Jak byla ještě malá přizpůsobivá nechala si vše líbit, aby na ni sahali cizí lidé, aby se jí dívali na zuby, hladili jí. Vše si nechala líbit a užívala si pozornosti.  Proto vřele doporučuji začít s výstavami co nejdříve.  Než se pes začne bát okolí. V pubetě pak už bývá problém. Takto je to naprosto přirozené a pejsek i my jsme si to užívali.

 

Je velmi příjemné, když vidíte jak je vše v pohodě a všichni vašeho pejska chválí, jaký je to pohodář.

 

Každému, kdo touží po akčním a přitom pohodovém, vyrovnaném pejskovi, ať si knírače pořídí a věnuje se mu od prvního okamžiku

 

 

 

.......................................................................................................................................................................................................

 

 12)    Naše štěňátka bišonků-psíků či knírač

04.08.2015 10:57

 

 

 

Již delší dobu se věnuji  v chovatelské stanici chovu psů bišonek či knírač střední a proto se, sem tam u nás objevují štěňátka. Nejprve velmi malé myšky, které postupně rostou a roztahují se po bytě.  Dá to vždy velmi mnoho hlídání, opečovávání, potřebu mazlení.

 

Nyní, vzhledem k tomu, že se chovu psů, Chovatelské stanici psů ze Spořických luk věnuji naplno a jsem tomu moc ráda, je to na psech, jejich pohodě vidět.

 

Vždy když odejdu například nakoupit či na návštěvu, pak přijdu domů, vítá mě natěšený pískot, pištění štěňat. Pesani jsou na mě zvyklí a vyžadují stálou pozornost.   Proto také každému páníčkovi říkám, že jsou to štěňata velmi komunikativní a potřebují pozornost, lásku a mazlení. Kdyby o to přišli, byli by nešťastní, nešťastný pes se stává zlým, vzteklým a dělá naschvály. Každý, kdo již pejska měl ví, na co je třeba si dát pozor, co uklízet raději z cesty, jako jsou boty, kabely, nabíječky a podobné zdroje zábavy. 

 

Budete-li se štěněti, pejskovi věnovat a ne jej přehlížet, vyroste ze šťastného a divokého štěněte šťastný, pohodový pes, pro radost celé rodiny a to je dar k nezaplacení.

 

 

Pokud máte děti, vnoučata, která chodí k vám a setkávají se s pejsky, dává jim to krásný zdravý vztah ke zvířatům do života. Takové dítě pak nebude ubližovat psům či kočičkám, protože ví co zvířátko pro ně znamená, potřebuje i cítí. A to je dar k nezaplacení, Vídím to již několik let na našich princeznách.  Vždy, když přijedou, těší se na štěňata, kry a zlobení s nimi.  Také jsou velmi smutné, když jim říkám, zže nyní štěňata nemáme, či jsou velmi mělá a nedá se s nimi hrát.  Mám z tohoto velikou radost, protože vím, že prostě v životě zvířátkům nebudou ublišovat.

 

 

 

 

  13)    Psi a horké léto

 
04.08.2015 20:02

 

Také je vám takové horko?   A co teprve pejskům s jejich kožichy. Dost to letos sálá a horko je prostě  všem, lidem i zvířatům..

 

Vídím to u nás doma, psi se schovávají do stínu a ani moc nepobíhají. Prostě je vedro i jim.  Se psy venku už  to řeším kýblem vody. Hrnec prostě nestačí, voda je brzy teplá a neosvěží.

Jakmile otevřu dveře a větrám, mám psy v tu chvíli  na chodbě a ne  a ne je vyhnat. Odpoledne jsem si říkala, že nechám psy zase proběhnou a oni se otočili a odmítli jít dál. Mají víc rozumu. Myslete i na vaše miláčky. Vycházky v horkém létě  nejsou moc příjemné

.....................................................................................................................................................................................................

 

  14)    Štěňata kníračů

05.08.2015 07:36

Tak už naše psí miminka začínají  běhat a baštit. Je to docela zábava je sledovat, jejich poskakování okolo talíře s tvarohem. Moc jim to chutná, ale zatím nevědí pořádně jak na to. To bude mít opět mamina co dělat, aby je očistila. Jakmile si vše očichají, pořádně se zamažou, chtějí do pelíšku a sladce spát.  No prostě miminka.

 

Ta naše psí miminka jsou docela baculatá, jak se na pořádné střeďáky patří. 

 

Jsem moc zvědavá na jejich nové rodiny, jak si s našimi rošťáky budou užívat  radostí a zábavy. Vždy mám moc velikou radost, když mi lidé volají, jak je jim s pejskem fajn a co zažili.  A protože má fenka  tentokrát méně štěňat, je to na nich znát.  Budou prostě velmi pěkní, tak jak mají knírači vypadat.

 

Každému, kdo hledá středně velkého, akčního psa, s velkým temperamentem a potřebou lásky, je pro něj knírač zajímavá volba, vřele doporučuji. Zcela nahradí dříve  využívané německé ovčáky.  Je to velmi zajímavý pes  i pro myslivce, protože je to skvělý stopař a do lesa velmi vhodný. Hlavně je to mnohem zdravější plemeno, nezdegenerované.

 

.............................................................................................................................................................................................

  15)    Hry štěňat

06.08.2015 12:39

Dnes jsem pustila dohromady štěňata kníračů , skoro měsíční se štěňaty  bolonáčků, ti jsou  již větší a tak je začali vzájemně provokovat ke hře. 

 

Netrvalo dlouho a knírači se začali přidávat. Menší, drobnější fenka kníračka je jako divá. Hned pobíhala a bylo vidět jak je nadšená. Již nyní se pozná temperament,  které  štěně je trošku línější. Ale to se podá.

 

U nás to ani jinak nejde, protože to, že si mohou štěňata vzájemně hrát, skotačit,  i práv se, jim dává velkou sílu a jistotu do budoucna.  Také chtějí již každou chvíli, jen co se prospí a nabaští pustit z ohrádky, nebo prostě utečou. Ohrádka je velmi nizounká, takže to není problém. nemám ráda bedny, ohrady, kde se prostě nemohou pořádně protáhnout, proběhnout a jednoduše otéci.

 

Jak ještě povyrostou, začne jim být velmi těsno a proto  se u nás mohou probíhat i po chodbě či verandě, no a až to půjde, tak i na dvorku.

 

Při dnešním skotačení je chvilku pozorovala mamina, jak řádí s bolonáčky a jsou najednou velmi živí.

 

No a jak to bývá, unavili se a šli spinkat do ohrádky, tam je tak sladko a klídek

 

 

.........................................................................................................................................................................................

 

 16)   Štěňata v nových rodinách

06.08.2015 13:22

Je to vždy tak krásné i smutné, když naše psí děti odcházejí  do nové rodinyMoc jim přejeme, aby se štěňata dostala do milující rodiny, která chápe, co je to malé štěně, že potřebuje hodně lásky, opatrnosti a pozornosti. Jakmile zjistím, že to tak není, jsem z toho moc smutná. Jednou se nám štěně vrátilo domů, protože páníček vůbec nechápal to, na co upozorňuji, že je to dítě a to brečí a zlobí. že potřebuje hodně lásky i trpělivosti.  Ale odkývají a někdy nechápou, a až doma vidí, že to chce  čas, aby si rodina se štěňětem sedla. Naštěstí je to vzácná výjimka. 

 

Tato vrácená fenečka zůstala u nás doma, už jsem neměla srdce ji zkoušet v jiné rodině. Je tak božská, stále za mnou chodí a chce se mazlit.  Moc dobře si to asi pamatuje a proto vyžaduje zvýšenou pozornost. Je tak mazlivá a pusinkovací.  Každou chvilku přijde, zaškrábe mi na noze, štěkne a chce pochovat. Dá mi pusinku a jde si opět hrát.  Potřebuje jistotu, že je milovaná, stejně jako lidské děti.

 

Není třeba v tom hledat cokoliv jiného.

 

Já osobně všem páníčkům mimo ústních informací poskytuji velmi podrobný informační manuál, aby si mohli zjistit, připravit, co je třeba, vyptat se a nebyli zaskočeni.

Vím sama,  jak to bylo se mnou, když jsem si pořídila první štěně a netušila, co to přinese a celá rodina byla vzhůru nohama.

 

Také proto všem zdůraznňuji, volejte kdykoliv budete něco potřebovat objasnit, doplnit, vysvětlit, a to denně do 22 hodin či dle domluvy i déle.  Neváhejte a využijte toho, nebývá to samozřejmostí.

 

 

................................................................................................................................................................................................

 

17)   Je rozdíl mezi psy s rododmenem, či bez rodokmenu?

07.08.2015 10:25

Často se mi lidé ptají, proč prodávám psy-štěňata jen s rodokmenem, vždyt je to dražší a oni to mnohdy nepotřebují, rodokmen, k čemu.

Říkají, já chci jen krásné, zdravé štěně a stačí jen očkované.  Chci mazlíka, ne na výstavy či dokonce chovat štěňata.

 

Ale v tom je právě ten zásadní rozdíl.  Pokud mám vychovat, vypečovat krásné, zdravé štěně, není to jen tak, není to levná záležitost.   Mnoho lidí si myslí, že štěně se prostě narodí, stačí krmit maminu  a štěňata a pak je prodat.

 

Takto to nefungujke. Pokud chci  odchovávat  zdravá štěňata, i když s různými předpoklady i budoucím zaměřením, nemůže to být bez vyšších nároků na péči.

 

Výběr krycího psa, veterinární péče, kvalitní strava, to je minimum, ale i kontroly klubem chovatelů , čipování, očkování, aj. náklady na matku, uchovnění, no je toho mnoho.

 

A jak mi jednou veterinář rekl, jakmile to začnete přepočítávat výdaje - zisky, brzy skončíte.  Nikdy na tom nemůžete vydělat, protože většina nákladů na chov vám ani nepřijde, nenapadne, prostě platíte automaticky.

 

 

Takže mít chovatelskou (chovnou)  stanici psů je nádherné a velmi náročné hobby, koníček, který vám zabere čas i peníze

 

 

Nelze krmit náhražkami, okamžitě by se to poznalo na kvalitě a zdraví štěňat i maminy.  Každá chovná fenka, tedy než byla uchovněna, stála páníčka skutečně nemalé peníze. Ať jsou to výstavy, rentgeny kloubů či jiná vyšetření definovaná klubem jako podmínka budoucího chovu, je toho mnoho. Toto vše se logicky musí projevit v hodnotě štěněte.

 

 

Toto vše u štěněte bez PP nemáte a nikdy nevíte, co kupujete.  Je třeba si uvědomit, že další náklady, náročnost  na život, zdraví, péči bude větší než nyní pořizovací  cena štěněte a n to je třeba myslet.

 

Také moje štěňata nikdy neskončí v útulku, protože každé je výjimečné a kvalitní.

 

 

 

...............................................................................................................................................................................................

 

18)    Psi a letošní horké počasí

07.08.2015 15:41

Také je vám takové horko? Už toho máte skoro dost, či by mohlo být  takové teplo ještě delší dobu? Každý jsme jiný a i teplo vnímáme jinak. Ale letos nám příroda dopřává horko a sucho.

 

Když vidím moje psy s kožichy, je mi jich docela líto, Horko je skutečně obrovské psi už toho mají také dost. 

 

Ještě, že bydlíme v rodinném domku, kde je chladněji než venku a mohu psy nechat na chodbě či ve verandě.  Jakmile otevři mám je doma a v klidu leží na dlaždičkách.  Neumím si představit to utrpení, být na sluníčku trvale a nemít úniku.  Dokonce i psi, kteří se nemusí vyhlásili klid zbraní a jsou ticho.  Všude hrnce či kýbl s vodou a trošku chlad chodby. To je spása. Myslete na své pejsky a nechte je v chladnějším prostředí, protože i pes může dostat mrtvici, či si jinak ublížit horkem

 

 

........................................................................................................................................................................................................

 

19)    Štěňata a děti

10.08.2015 07:21

Také se rádi diváte na děti jak si hrají s pejsky?  Je krásný pohled na jejich mazlení a dovádění.  Jak štěňata , tak i děti se velmi rádi nechají ke hře strhnout a začíná pěkný rachot.  Najednou mi všichni pobýhají po chodbě i obýváku a já je musím zkrotit.  Je vidět jak si vzájemně rozumí a prostě jen chtějí hrát.

 

Také proto každému novému páníčkovi zdůrazňuji, že si domů odváží živé , temperamentní štěně, které si chce hodně hrát a mazlit. Prostě jsou na to zvyklá a touží po mazlení i řádění.

 

Jakmile se však ke štěňatům kníračů přiblíží mamina, je po hře. Ta vždy striktně zasáhne a štěňata si přivolá.  Přísnost a dohled prostě musí být. 

 

Jediný kdo to nechápe je fenka černá bolonka, která je jak živý stříbro a znova a znova na štěňata doráží.  Mamina si to nenechala líbit a fenka s kňučením a štípancem odbíhá pryč.   Není to přeci její štěně.

 

Stále je co hlídat a na co dávat pozor.  Štěňata jsou tak krásná, ale neustále všude.  Jakmile někde zapomenu boty, je zle.  A dlouhé domácí šaty? To je paráda, za ně se krásně tahá a trhá a trhá. No prostě štěňata

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

20)    nácvik hygieny, učení kde se čůrá a kadí

14.08.2015 07:33

S čím musí páníček okamžitě doma začít je nácvik hygieny, aby se naše štěňátko naučilo a hlavně si pamatovalo, kde je místečko právě pro něj a i jeho vyměšování.  Nejlepší je samozřejmě chodit pravidelně ven a učit tomu, že venčení - venku je normální a běžná záležitost.  Mnohdy na to není čas, příležitost a také štěně potřebuje čůrat častěji než můžeme ven, tak je fajn určit místečko, poblíž pelíšku na to jej učit.  Pravda je, že z počátku je to trošku boj, kdo z koho.  Proto je pořeba si uvědomit, že dítě se to též nějakou dobu učí a nejde mu to okamžitě,  a i když už to umi, tak sem tam se to prostě nepovede. U štěněte je to stejné. 

Co není zrovna v bytě ideální jsou koberce, protože to je na nich brzy znát.  Proto, když máte doma koberce, vymezte místečko tam, kde kobeec není či položte velkou podložku, kus lina, něčeho co místečko štěněte ochrání.  Ale hlavně je třeba , se štěněti aktivně věnovat a učit jej to, napomínat , Ne nikdy bít, štěně neví proč to bylo a akorát se začne bát. Lepší je štěně jemně zatřepat za krkem, aby vědělo, že je něco špatně, zatřepat, je že zůstane stát na nohách, ne že odlítne. Fena, když jí štěně zlobí či provokuje, štípne jej a to hned ví, že něco vyvedlo. Snažte se postupovat po psím, ne lidském uvažování.

 

Já osobně jsem si velmi mnoho článků pročetla na internetu, protože mi nikdo nic raději neřekl, co kdybych si koupi štěněte rozmyslela.  Já to u mých, psích miminek dělám jinak. Vždy každému páníčkovi říkám, jak je to ve skutečnosti, co jej čeká a na co se připravit. I ukazuji, jak vypadá například i rozkousaná bota, sem tam doma něco je, či překousané nabíječky, aby si nemysleli, že si dělám srandu či přeháním. Každý to tak okamžitě pochopí a zjedná nápravu. U jednoho či dvou pejsků doma to není problém, v chovatelské stanici je to o něčem jiném.  proto také mnoho chovatelů má pejsky někde mimo byt, ale to já nedělám, u mě jsou tak lépe připraveni do nové rodiny a jsou skutečně až velmi družní, nebojí se  a ihned si s každým hrají. I tak upozorňuji, že doma se to změní, protože vše je pak jinak a že nový páníček musí mít chvilku trpělivost a chápat rozhozenost psychiky štěněte.  To se podá a bude opět fain. 

...........................................................................................................................................................................................

 

21)   Dotazy na kastraci fenky či pejska, ano či ne?

01.12.2015   08:15
 
Toto je velmi citlivá oblast pro každého chovatele i páníčka.  Jako chovatel  nemohu souhlasit s kastrací u zdravého pejska či fenky. Vždy to změní mentalitu, chování pejska. Již nikdy nebude tak živý a temperamentní jako před kastrací.  U pejsků s PP je to, dle mého názoru veliká škoda. 
 
Doporučuji pouze v případě zdravotních problémů, např nesestouplá varlata, zde hrozí časem bujení rakoviny, či zánětlivých opakovaných problémů u fenky, 
 
Důvod, aby fenka nehárala je nesmyslný, protože 1 .- 2x do roka tento poblém zvládne každý, zejména u malého pejska, kde je projev velmi nepatrný a pejska není problém ohlídat.   
u zdravého pejska to vnímám jako zmrzačení zvířete a hlavně zbytečné, spíše jako pohodlné řešení.